استفاده از سلولهای بنیادی در درمان دیابت تیپ1


دیابت یا همان مرض قند یکی از بیماریهای شایع  عصر حاضر است.این بیماری در ۳ تیپ طبقه بندی شده است. تیپ ۱ در واقع دیابت جوانی است که در اثر از بین رفتن سلولهای بتا که تولید انسولین را در پانکراس به عهده دارند ایجاد میشود این بیماری در سنین پایین علائم خود را بارز کرده و برای کنترل علائم نیاز به جایگزینی انسولین به روش دارویی است. در واقع دیابت تیپ ۱ دیابت وابسته به انسولین است. دیابت تیپ ۲ بیشتر در سنین بالای ۴۵ سال و به دنبال ...
 
دیابت یا همان مرض قند یکی از بیماریهای شایع  عصر حاضر است.این بیماری در ۳ تیپ طبقه بندی شده است. تیپ ۱ در واقع دیابت جوانی است که در اثر از بین رفتن سلولهای بتا که تولید انسولین را در پانکراس به عهده دارند ایجاد میشود این بیماری در سنین پایین علائم خود را بارز کرده و برای کنترل علائم نیاز به جایگزینی انسولین به روش دارویی است. در واقع دیابت تیپ ۱ دیابت وابسته به انسولین است. دیابت تیپ ۲ بیشتر در سنین بالای ۴۵ سال و به دنبال مجموعه ای از عوامل مساعد کننده مثل وراثت، چاقی، فشار خون بالا،عدم تحرک و مانند اینها ایجاد میشود سطح انسولین تقریبا نرمال است ولی رستپورهای آن کم شده اند. این دیابت غیر وابسته به انسولین بوده و درمان آن بیشتر بر پایه تغییر و بهبود سبک زندگی و نیز استفاده از داروهایی مثل گلی بنکلامید و سایر داروها بنا به نظر پزشک میباشد و دیابت تیپ ۳ در واقع دیابت حاملگی است که در برخی از زنان باردار ایجاد شده و درصدی از اینها میتواند به دیابت وابسته به انسولین تبدیل شود. 
آنچه مهم تر است دیابت تیپ ۱ و درمان آن است. طبق تحقیقات جدید روی موش ها دیده شده که میتوان سلولهای رویانی جنینی انسان را در موش تبدیل به سلولهایی که در پانکراس تولید انسولین را به عهده دارند نمود و سطح انسولین را در موشها به حد طبیعی باز گردانده و علائم دیابت را برطرف کرد. به عقیده پژوهشگران این روش در انسان نیز عملی است و با این روش میتوان این بیماری را درمان کرد ولی نیاز به بررسی های بیشتری دارد و هنوز کاربردی روی انسان نیست.

تماس باما


تلفن گویای آزمایشگاه

  • 021-77718503

آدرس

تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم، بین خیابان 186 و 188 شرقی، پلاک 299، واحد 4و 5

ساعت کار همه روزه : 6:30 صبح الی 20

پنجشنبه ها : 6:30 صبح الی 18:30